آنچه در این مقاله میخوانید

  باربیکیو آجری

  باربیکیو مهر

  اگرچه تعبیه و نصب انواع باربیکیو آجری در عصر امروز به امری نسبتا لاکچری بدل شده، به‌کارگیری این المان کاربردی در دکوراسیون منازل سال‌ها است که رواج داشته است. مانند خیلی از لوازم مدرن دیگر، تعریف مدرن این شکل از دستگاه باربیکیو توسط آمریکایی‌ها ارائه شد؛ دستگاهی که علاوه بر فراهم کردن امکان پخت‌و‌پز برای کاربران در فضای باز، ظاهری زیبا نیز به محیط اطراف می‌بخشید. هم‌زمان با تبدیل شدن باربیکیوهای ساخته شده از جنس آجر در فضای باز به یکی از محبوب‌ترین المان‌های دکوری در جامعه‌ی آمریکا، شهر نشینی در آمریکا نیز گسترش پیدا کرد. دشواری ساخت باربیکیو با آجر در محیط‌های مسکونی شهری از یک سو و محبوبیت روز افزون این دستگاه‌ها از سوی دیگر، موجب افزایش نسبی قیمت طراحی و تعبیه‌ی این دستگاه‌ها شد.

  روند روبه‌رشد محبوبیت باربیکیوهای ساخته شده از جنس آجر از سال 1950 میلادی معادل 1329 شمسی، صعودی‌تر از همیشه شد. بازار مجبور شد برای پاسخگویی به نیاز همه‌ی متقاضیان باربیکیو در محیط باز، تمهیداتی جهت کاهش دادن قیمت این دستگاه‌ها بیندیشد. در نتیجه‌ی تلاش اهل فن، امروزه باربیکیوهای آجری یکی از زیباترین، کاربردی‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین المان‌های دکوراسیون در فضای باز هستند که روند ساخت و تعبیه‌ی راحتی دارند؛ ساختاری کاربردی، با ظاهری کلاسیک اما شیک که جدای از چشم نواز بودن، لذت چشیدن غذاهای فوق‌العاده‌ای را نیز برایتان فراهم می‌کند. با توجه به این موضوع که ایرانیان بسیاری نیز به استفاده از انواع باربیکیو آجری در محیط‌های مسکونی تمایل پیدا کرده‌اند، در این مقاله ضمن بیان ویژگی‌های کلی، مزایا و معایب تعبیه‌ی این دستگاه‌ها، باربیکیوهای آجری را از نظر ویژگی‌های ظاهری نیز بررسی خواهیم کرد تا بدین ترتیب مخاطب صفر تا صد تصمیم‌گیری درباره‌ی ساخت این باربیکیوها و یادگیری چگونگی پخت‌و‌پز بر روی آن‌‌ها را بیاموزد.

  باربیکیو آجری

  باربیکیو آجری چیست؟

  انواع دستگاه‌های باربیکیو را می‌توان به شکل‌های گوناگونی طبقه‌بندی کرد. جدای از روش‌هایی مانند طبقه‌بندی بر‌اساس سیار یا ثابت بودن، بر‌اساس شکل، بر‌اساس سوخت، بر‌اساس محیطی که دستگاه در آن تعبیه شده و...، طبقه‌بندی این دستگاه‌ها براساس جنس بدنه‌ی آن‌ها نیز امکان‌پذیر است؛ بناباین، دستگاه‌های باربیکیو از نظر جنس بدنه در دسته‌های گوناگونی همچون آجری، سنگی و فلزی قرار می‌گیرند. همان طور که از اسم این دستگاه برمی‌آید، باربیکیو آجری شکلی از دستگاه باربیکیو است که از آجر ساخته شده باشد. خود این دستگاه‌ها نیز براساس نوع سوختشان و البته المان‌های مختلف مرتبط با امور طراحی به دسته‌های گوناگون تقسیم می‌شوند. در ادامه انواع مختلف باربیکیوهای ساخته شده از آجر را نیز بررسی می‌کنیم.

  انواع باربیکیو آجری

  انواع باربیکیوآجری از نظر شکل

  بسته به خلاقیت طراح، می‌توان انواع باربیکیو آجری را به شکل‌های گوناگونی مشاهده کرد. باربیکیو آجری مسطح (هم سطح با زمین)، مستطیلی، مربعی و دایره‌ای محبوب‌ترین انواع باربیکیوآجری از نظر شکل ظاهری محسوب می‌شوند. از میان همه‌ی این دستگاه‌ها، باربیکیو آجری گرد از نظر المان‌های زیبایی‌شناسی نسبت به سایر انواع باربیکیو سرآمد است. با این حال، طراح باربیکیو گرد، باید به اندازه‌ای حرفه‌ای باشد که بتواند ضمن ارائه‌ی دستگاهی زیبا، آن را از نظر کاربردی نیز بهینه کند.

  انواع باربیکیو آجری از نظر نوع سوخت

  انواع باربیکیو آجری از نظر نوع سوخت

  دستگاه‌های باربیکیو از نظر نوع سوخت به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند. دستگاه‌هایی که سوختشان سنتی است و دستگاهایی که با کمک فناوری به کار می‌افتند. دستگاه‌های سنتی از سوخت‌هایی مانند هیزم و ذغال بهره می‌برند، در حالی که دستگاه‌های مدرن برای روشن شدن بیشتر از گاز استفاده می‌کنند. باربیکیو آجری گازی کاربری بسیار راحت‌تری نسبت به مدل‌های سنتی دارد. خاموش و روشن کردن این دستگاه‌ها صرفا چند ثانیه زمان می‌خواهد و البته خبری از دود نیست.

  مزایای باربیکیوهای آجری

  مزایای باربیکیوهای آجری

  زمانی که حرف از آشپزی در فضای باز می‌شود، گزینه‌های زیادی وجود خواهند داشت که بتوانید به کمک آن‌ها نیازتان را برطرف کنید. با این حال، از میان همه‌ی این گزینه‌ها، باربیکیو آجری حرف متفاوتی برای گفتن دارد. محیط اطراف این دستگاه‌های باربیکیو، معمولا به نقطه‌ای برای گردهمایی افراد بدل می‌شود. حال‌و‌هوایی که جمع شدن دور این دستگاه به شما القا می‌کند از یک طرف و طعم فوق‌العاده غذاهای پخته شده روی آن از سوی دیگر، این نوع از دستگاه‌های باربیکیو را نسبت به رقیبانش متمایز می‌کند. این دستگاه‌ها نسبت به اکثر رقیب‌هایشان اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند و در نتیجه، فضای بیشتری برای پخت‌و‌پز در اختیار آشپز می‌گذارند. با در اختیار داشتن فضای بیشتر برای پخت‌و‌پز، افراد می‌توانند مقدار زیادی از غذا را طی مدتی برابر آماده کنند. اگر قصد دارید دستگاه باربیکیوی خود را پس از به‌کارگیری در فضای باز، همانجا بگذارید، باربیکیوهای آجری مناسب‌ترین گزینه‌ای هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ چراکه، این دستگاه‌ها با ماهیت آجری خود، مقاومت بالایی نسبت به استهلاک ناشی از تغییر آب‌و‌هوا از خود نشان می‌دهند. اگر فردی که وظیفه‌ی طراحی این باربیکیوها را بر عهده گرفته، کارش را به صورت حرفه‌ای بلد باشد، این مدل از دستگاه‌های باربیکیو پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به قلب دکوراسیون محیط را دارند. ضمنا، هزینه‌ی طراحی و تعبیه‌ی این نوع از دستگاه‌های باربیکیو نسبت به هزینه‌ی خرید سایر انواع دستگاه‌های باربیکیو به شکل محسوسی کم‌تر است.

  معایب باربیکیوهای آجری

  معایب باربیکیوهای آجری

  طبیعتا باربیکیوهای آجری نیز خالی از ضعف نیستند. اگرچه هزینه‌ی طراحی این دستگاه‌ها نسبتا کمتر است، طراحی یک باربیکیوی آجری که از هر جهت زیبا باشد نیازمند کمک گرفتن از یک طراح بامهارت است. اگر فردی که مسئولیت طراحی این باربیکیوها را بر عهده گرفته به کار خود وارد نباشد، این دستگاه‌های باربیکیو از قلب دکوراسیون محیط، تبدیل به یک المان آجری بی‌قواره و اضافه می‌شوند.

  تمیز کردن این دستگاه‌های آجری نیز دردسرهای مخصوص‌به‌خود را دارد. نظافت نشدن این دستگاه‌ها در طولانی مدت هم روی طعم غذا تاثیر می‌گذارد و هم روی سلامت غذا؛ بنابراین، لازم است پیش از پخت‌و‌پز حتما آن را تمیز کنید؛ البته، این مشکل با روش‌هایی قابل حل است.

  در صورتی که سیستم سوخت تعبیه شده در این دستگاه‌ها سنتی باشد، راه‌اندازی آن‌ها ممکن است کمی زمان‌بر باشد. کنار آمدن با این موضوع، نیازمند حوصله‌ی کاربر است.

  باربیکیوهای آجری برای چه مکان‌هایی مناسبترند؟

  باربیکیوهای آجری برای چه مکان‌هایی مناسب ترند؟

  این دستگاه‌ها تقریبا در هر محیط بازی قابل استفاده هستند. فقط کافی است یاری یک طراح کار بلد را در اختیار داشته باشید. طبیعتا هرچه محیطی که قصد دارید دستگاهتان را در آن تعبیه کنید بازتر باشد، هم کار طراحی راحت‌تر است و هم دستگاه‌ کاربردی‌تری نصیبتان خواهد شد. البته راه‌اندازی این نوع باربیکیو در یک تراس کوچک قطعا دشوار خواهد بود.

  سخن پایانی

  دستگاه باربیکیو از آن دسته المان‌هایی است که با هزینه‌ای متناسب، امکاناتی فوق‌العاده در اختیارتان خواهد گذاشت. یک دستگاه باربیکیو به‌تنهایی می‌تواند دکوراسیون یک محیط را به کل زیر‌ورو کند؛ چرا؟ چون این دستگاه هم نور دارد، هم گرما دارد، هم زیبایی دارد، هم کاربردی و هم به فضا هویت می‌بخشد. اگر قصد دارید دکوراسیون محیطی که در آن زندگی می‌کنید را جانی تازه ببخشید، تعبیه‌ی یک دستگاه باربیکیو آجری در محیط قطعا به دردتان خواهد خورد.

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com

  DNN