آنچه در این مقاله میخوانید

  باربیکیو فن دار

  باربیکیو مهر

  دنبال چه هستید

  هیچ‌کاری لذت‌بخش‌تر از تهیه و خوردن یک کباب داغ در دل طبیعت یا باغ و میان جمع خانواده و دوستان نیست. کباب درست کردن، از آن پروسه‌هایی است که تمام مراحلش را همه دوست دارند و با جان و دل انجام می‌دهند. در واقع این کار بهانه‌ای است برای وقت‌گذرانی و لذت بیشتر کنار یکدیگر بودن که نتیجه آن هم، یک کباب خوشمزه و داغ خواهد بود. خانه‌های امروزی اکثرا آپارتمانی بوده و حیاط‌های بزرگی ندارد که بخواهید در آن آتش راه بیاندازید و با یک کباب زغالی از خود یا مهمانان‌تان پذیرایی کنید، پس بهتر است در فکر خرید یک کباب‌پز یا باربیکیو باشید. باربیکیو در واقع نوعی کباب‌پز است که می‌توانید با آن گوشت‌، همبرگر یا هر خوراک دیگری را روی میله‌های داغ، کباب کنید؛ یعنی تماس مستقیمی با شعله ندارد. طبخ غذا به این شیوه، حتی خوشمزه‌تر از شیوه‌های دیگر خواهد بود و شما را دیوانه‌ی خودش می‌کند. حال که باربیکیو کار را انقدر راحت کرده، فکرش را بکنید یک فن هم روی این دستگاه تعبیه شده باشد تا شما دیگر زحمت باد زدن را هم نداشته باشید؛ اما ببینیم این وسیله‌ که به آن باربیکیو فن دار گفته می‌شود، دقیقا چیست و چه شکلی دارد؟

  باربیکیو فن دار

  خودش می‌پزه، خودش باد می‌زنه

  باربیکیو فن دار نوعی از دستگاه‌های باربیکیو است که یک فن هم برای باد زدن کباب دارد. وقتی که شما کباب‌تان را روی باربیکیو قرار می‌دهید، حرارت در برخی قسمت‌های گوشت متمرکزتر است و امکان دارد که تمامی بخش‌های گوشت یا هر خوراک دیگر، یکنواخت پخته نشوند. در چنین مواقعی یک فن باربیکیو، می‌تواند هوای زیر گوشت را به جریان بیاندازد و حرارت را در تمام نواحی پخش کند؛ بنابراین وجود فن در دستگاه، نقش مهمی در طبخ کامل گوشت و جلوگیری از سوختن آن دارد؛ اما اینکه یک نفر باید تمام مدت سرپا بایستد و کار باد زدن را انجام دهد، کار چندان راحتی نیست و معمولا کسی هم این وظیفه‌ی مهم را تقبل نمی‌کند! یک باربیکیو فن‌دار نیازی به کمک ندارد وخودش این‌کار را انجام خواهد داد. با کمک این وسیله شما می‌توانید بدون هیچ دردسری یک کباب باربیکیو خوش‌طعم و مغزپخت شده، تحویل بگیرید.

  چه شکلی بخریم؟

  باربیکیو فن دار در شکل‌های مختلفی در بازار وجود دارد که تنوع آن‌ها بیشتر مربوط به طراحی ظاهری است. فن در باربیکیو فن دار یا به‌صورت اتوماتیک و برقی کار می‌کند یا باید دستی، اهرم آن را بچرخانید تا باد بزند. به‌طورکلی باربیکوهایی که راجع بهشان صحبت می‌کنیم در دو شکل باربیکو ساده فن دار و باربیکیو مسقف فن دار در بازار وجود دارند، که در ادامه این دو مدل را بررسی می‌کنیم.

  باربیکیو فن دار ایرانی

  • باربیکیو ساده فن دار: یک باربیکیو ساده از یک صفحه‌ی باربیکیو، محل نگهداری زغال برای مدل زغالی، پایه و یک فن تشکیل شده است. فن باربیکیو یک بدنه‌ی اصلی دارد که در بیشتر مدل‌ها، زیر صفحه‌ی باربیکیو تعبیه شده تا کمتر دست‌وپاگیر باشد و قسمت دمنده‌ی آن که به موازات صفحه‌ی باربیکیو قرار دارد، هوا را به سمت داخل این صفحه هدایت می‌کند.

  باربیکیو فن دار خارجی

  • باربیکیو مسقف فن دار: این مدل هم تقریبا شبیه باربیکیو ساده است، با این تفاوت که یک سقف در بالای سر آن متصل شده که برای دو هدف آن را در بالای باربیکیو قرار داده‌اند. اولین مورد استفاده از این سقف‌ها، بیشتر برای باربیکیوهای خانگی است و نقش یک حفاظ را ایفا می‌کند تا در روزهای آفتابی یا بارانی، از شما و کباب‌های‌تان حفاظت کرده و دود را به سمت آسمان هدایت کند؛ اما یک نوع دیگری از باربیکیو فن دار مسقف وجود دارد که بیشتر در فضاهای بسته استفاده می‌شود و کار آن هدایت دود به سمت بیرون اتاق است.

  زغالی‌شو بدم؟ گازی‌شو بدم؟

  باربیکیو فن دار آجری یک مدل باربیکیوی ثابت بسیار مقاوم و البته زیباست که از آجرهای نسوز ساخته شده و دوام خیلی خوبی دارد. شما می‌توانید این نمونه باربیکیو را هم در داخل ساختمان و هم در فضای آزاد کار بگذارید و از پخت کباب روی آن لذت ببرید. باربیکیوهای آجری فن دار به یکی از شکل‌های زیر ساخته می‌شوند:

  باربیکیو فن دار

  • باربیکیوی آجری گازی: این نوع باربیکیو برای تامین حرارت، از گاز استفاده می‌کند. پخت کباب با این وسیله نیازی به هیزم یا زغال ندارد، پس نباید نگران دودِ آتش باشید.

  باربیکیو فن دار در حیاط

  • باربیکیوی آجری زغالی: این مدل باربیکیو فن دار، لذت پخت یک کباب ایرانی زغالی را به شما هدیه می‌دهد. فن داخل باربیکیو هم زحمت باد زدن کباب‌ها را می‌کشد تا زغال‌ها، همیشه روشن بمانند و در نهایت یک کباب زغالی خوش‌طعم و خوش‌عطر را به شما تحویل می‌دهد.
  • باربیکوی آجری گازی و زغالی: این نوع باربیکیو هم برای هر دو سلیقه و کاربرد طراحی شده؛ یعنی هم می‌توانید از هیزم به‌عنوان سوخت باربیکیو استفاده کنید و هم از گاز. اغلب افراد حاضر نیستند لذت پخت یک کباب زغالی را با گازی جایگزین کنند، مگراینکه شرایط روشن کردن آتش مساعد نباشد. این باربیکیو برای همین افراد ساخته شده تا هروقت که بخواهند به هرنوعی کبابشان را درست کنند.

  چرا این وسیله را بخریم

  استفاده از باربیکیو فن دار خصوصا برای مدل‌های زغالی آن، بسیار کاربردی است و مزایای زیادی دارد از جمله:

  • در مدل زغالی، به روشن شدن سریع‌تر آتش و زغال کمک می‌کند؛
  • با ایجاد جریان باعث رسیدن حرارت یکنواخت به تمامی قسمت‌های کباب می‌شود؛
  • جریان مداوم باد فن، حشراتی نظیر مگس و زنبور را از غذایتان دور می‌کند؛
  • فن نقش یک تهویه را هم بازی می‌کند که جلوی تجمع دود در محیط را می‌گیرد.

  چه ایرادی ممکنه داشته باشه

  نمی‌توان خیلی به عملکرد باربیکیو فن دار ایراد گرفت؛ چون این وسیله به‌قدری کاربردی است که کسی از داشتنش، پشیمان نخواهد شد، مگر اینکه محصول بی‌کیفیتی خریده باشد؛ اما چند نکته در هنگام کار با این وسیله وجود دارد که امکان دارد شما را آزار دهد، مثلا:

  • گاهی ممکن است شدت زیاد جریان باد ایجاد شده، باعث سوختن کباب شود.
  • کار با فن‌های دستی کمی انرژی‌بر است و احتمالا پس از مدتی دست‌تان خسته خواهد شد.
  • در برخی از مدل‌های فن برقی، سروصدای فن امکان دارد آزاردهنده باشد؛ خصوصا اگر بخواهید از شنیدن صدای طبیعت لذت ببرید.

  معایب باربیکیو فن دار

  چه کسانی باید باربیکیو فن‌دار بخرند؟

  یک باربیکیو فن دار به شما کمک می‌کند که بدون زحمت اضافه، کباب‌های خوشمزه و مغزپخت تهیه کنید. تنظیم جریان هوا با بادبزن‌ها و دمنده‌های دستی، برای مدت کوتاهی کار چندانی سختی نیست که نیاز به فن خودکار داشته باشد؛ ولی زمانی‌که شما قرار است مدت زمان زیادی را سرپا باشید، این‌کار شما را کلافه می‌کند. در جاهایی مثل رستوران‌ها، بیرون‌برها و کبابی‌ها که دستگاه کباب‌پز دائما مشغول است، یک فن خودکار کار را بسیار ساده‌تر می‌کند. البته اگر شما هم کباب‌دوست هستید و وقت زیادی را پای باربیکیوی خود می‌گذرانید، حتما از داشتن یک فن خودکار، خوشحال خواهید شد.

  خلاصه اینکه..

  کباب از دیرباز در ایران غذای پرطرفداری بوده و در مهمانی‌ها و دورهمی‌های، پای ثابت سفره‌های ایرانی است. لذت خوردن یک کباب تازه و داغ، هر کسی را به پای کباب‌پز و باربیکیو می‌کشاند. در واقع باربیکیو هم همان کباب است که روی میله‌های داغ پخته می‌شود و طعم بسیار دلپذیری دارد. نوعی از باربیکیوهایی که در بازار موجود هستند، باربیکو فن دار است که با کمک یک فن جریان هوا و حرارت زغال و شعله را تنظیم می‌کند تا کباب به‌طور یکنواخت و کامل پخته و از سوختن آن جلوگیری شود. اگر کباب پختن برای شما هم خسته‌کننده است و دوست ندارید زمان زیادی را پای باربیکیو، مشغول باد زدن باشید، یک باربیکیو فن دار مشکل شما را برای همیشه حل می‌کند و به‌راحتی می‌توانید یک کباب خوشمزه را به سفره‌های خود بیاورید.

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com

  DNN