آنچه در این مقاله میخوانید

  باربیکیو سنگی

  باربیکیو مهر

  پخت و پز غذا در بیرون از خانه یک فعالیت جذاب و سرگرم‌کننده است و اغلب افراد ترجیح می دهند در دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی در تابستان و حتی زمستان، به این شیوه غذای خود را طبخ کنند. باربیکیو روشی از کبابی کردن است که به‌جای سیخ، از یک توری فلزی که روی حرارت قرار داده شده است، برای پخت غذا استفاده می‌شود.علاوه‌بر کباب ایرانی، شما می‌توانید انواع مختلفی از غذاها نظیر همبرگر و استیک و حتی سبزیجات را روی باربیکیو به‌آسانی طبخ کنید. شما حتی می‌توانید به فکر پخت سوسیس، پیتزا و بیکن به این شیوه هم باشید. این شیوه‌ی پخت غذا طرفداران زیادی دارد و امروزه در بسیاری از خانه‌ها، باغ‌ها و ویلاها محلی جداگانه در محیط بیرون از خانه را به باربیکیو اختصاص می‌دهند تا برای طبخ غذا در فضای آزاد مشکلی وجود نداشته باشد. یکی از بهترین طراحی‌های باربیکیوی ثابت برای حیاط، استفاده از سنگ است که علاوه‌بر دوام بالا، زیبایی چشم‌نوازی دارد. سنگ یک عنصر طبیعی است که با سایر عناصر محیط بیرونی کاملا هم‌خوانی دارد و این مسئله باعث می‌شود زیبایی بصری بیشتری نسبت به سایر متریال‌های ساخت باربیکیو به محیط ببخشد و قطعا ترکیب آن با آتش که عنصری بسیار سنتیست، باعث زیبایی و دلچسبی دوچندان آن می‌شود. طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی از سنگ‌ها برای ساخت باربیکیو سنگی در دسترس هستند که دست شما را هنگام انتخاب مدل باربیکیو باز می‌گذارند و می‌توانید یک باربیکیو سنگی جذاب و متحصربه‌فرد برای حیاط خانه یا ویلای خود طراحی کنید.

  باربیکیو سنگی

  باربیکیویی از جنس سنگ

  باربیکیو سنگی به نوعی از باربیکیو گفته می‌شود که برای ساخت آن از سنگ استفاده شده است. این نوع باربیکیو قابل حمل نیست و برای ساخت آن باید گوشه‌ای از حیاط خانه، باغ یا ویلا را برای همیشه به آن اختصاص دهید. باربیکیوهای سنگی را می‌توان در ابعاد بزرگ و خانه‌‌ای شکل در کنار دیواره‌ی باغ تعبیه کرد یا اینکه به‌شکل ستونی در وسط فضای باغ آن را کار گذاشت. تنها متریال به‌کار رفته برای ساخت باربیکیو سنگی، سنگ و سیمان است که با هنر دست سازنده، به فرمی زیبا در کنار هم قرار گرفته‌اند. در این مدل باربیکیو، یک توری فلزی روی قسمتی که منبع حرارت در آن قرار دارد، گذاشته شده که می‌توان با حرارت مستقیم از پایین، مواد غذایی را روی آن کباب کرد.

  باربیکیوی سنگی را چه شکلی انتخاب کنیم؟

  باربیکو سنگی از نظر شکل ظاهری به دو دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

  باربیکیو سنگی مسقف:

  باربیکیوهای مسقف روی سر خود یک سقف برای هدایت دود به سمت بالا دارند و از انتشار آن در محیط اطراف جلوگیری می‌کنند، ضمن اینکه جلوی نشستن گرد‌وغبار و آلودگی روی کباب را نیز می‌گیرند. علاوه‌بر این اگر باربیکیو شما زیر سایبان نباشد، به‌کارگیری باربیکیو سنگی مسقف حتی در باران هم ممکن خواهد بود.

  باربیکیو سنگی بدون سقف:

  این مدل باربیکیو بیشتر شبیه یک میز کار بوده که باربیکیو در وسط آن قرار گرفته و فضای روی باربیکیو کاملا باز است. منبع حرارت در قسمتی پایین‌تر از توری فلزی با ارتفاعی کم قرار گرفته و حرارت به سمت بالا هدایت می‌شود.

  عطر و طعمی متفاوت

  باربیکیو سنگی از نظر سوخت مصرفی در یکی از مدل‌های گازی، ذغالی یا هر دو طراحی می‌شود. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید بگویید که کدام مدل بهتر است؛ چون هر یک مزایای خاص خودشان را دارند. در زیر هر کدام از این دو مدل را باهم بررسی می‌کنیم:

  باربیکیو سنگی ذغالی

  • باربیکیوی سنگی ذغالی: باربیکیوی ذغالی حرارت را به‌صورت غیرمستقیم و از طریق گرمای ذغالِ روشن به خوراکی‌ها انتقال می‌دهد. در این مدل یک مخزن نگهداری ذغال زیر توری فلزی قرار گرفته که باید قبل از پخت آن را با ذغال روشن پر کنید. باربیکیوی ذغالی بعد از روشن شدن بسیار گرم می‌شود؛ هر چند رسیدن به این دما کمی سخت است و باید به‌صورت دستی ذغال‌ها را روشن کنید و باد بزنید تا یک‌دست شوند. تمیز کردن این مدل باربیکیو هم به‌علت وجود خاکستر‌ ذغال، به‌سادگی باربیکیو گازی نیست؛ با این‌حال عطر و طعم کباب ذغالی و دیدن آتش و نشستن کنار گرمای آن در زمستان، به‌اندازه‌ای دلنشین است که علی‌رغم سختی کار با آن، بسیاری از افراد طبخ غذا با آن را ترجیح می‌دهند.

  باربیکیو سنگی گازی

  • باربیکیوی سنگی گازی: این باربیکیو از گاز برای تامین سوخت خود استفاده می‌کند. یک‌سری شعله‌ی گازی زیر قسمت توری قرار گرفته که موقع روشن کردن، حرارت را به‌صورت مستقیم و یکنواخت در تمام سطح توزیع می‌کند. این مدل باربیکیو، گران‌تر از همتای ذغالی خودش است؛ اگرچه امکان دارد مدل‌های ارزان‌قیمت آن را هم پیدا کنید. راحتی کار با این وسیله نسبت به باربیکو سنگی ذغالی بر کسی پوشیده نیست و کسانی که می‌خواهند با یک روش سریع و راحت کباب درست کنند، این مدل را ترجیح می‌دهند. ضمن اینکه تمیز کردن این مدل باربیکیو نیز از مدل‌های ذغالی خیلی راحت‌تر است.
  • باربیکیوی سنگی و گازی: برخی از مدل‌های باربیکیو از هر دو روش بالا برای طبخ غذا استفاده می‌کنند؛ یعنی شما هم می‌توانید در مخزن زیر توری یا ذغال قرار دهید یا اینکه با حرارت گاز کباب خود را درست کنید. این مدل تمامی مزایای دو نوع قبلی را دارد و بدیهی است که قیمت آن نیز نسبتا بیشتر خواهد بود.

  چرا باربیکیوی سنگی

  • شاید مهم‌ترین مزیت انتخاب باربیکو سنگی، زیبایی آن باشد که جلوه‌ی خاصی به محیط باغ و حیاط شما می‌دهد.
  • در میان تمامی متریال‌های موجود، سنگ سه مزیت مهم دارد: کیفیت، مقاومت و دوام بیشتر.
  • باربیکیوی سنگی حرارت را در خود نگه می‌دارد و باعث طبخ بهتر غذا می‌شود و زمانی طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • در برخی مدل‌های باربیکیو سنگی شما می‌توانید از سطح سنگی نیز به‌عنوان گریل استفاده کنید.
  • این مدل باربیکیو نسبت به سایر مدل‌های باربیکیو، طبیعی‌تر و سالم‌تر است.
  • باربیکیوی سنگی نسبت به فلزی و آجری کارایی بیشتری دارد.
  • برای حفظ محیط زیست بهتر است از متریال‌های طبیعی نظیر سنگ استفاده شود.
  • باربیکیو سنگی نسبت به فلزی، کمتر تبادل حرارت به خارج از خود دارد.

  باربیکیوی سنگی

  هیچ‌چیز عالی به‌نظر نمی‌رسد

  باربیکیو سنگی علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که دارد، یک سری مشکلاتی هم خواهد داشت؛ نظیر:

  • باربیکیوی سنگی فقط برای مدل‌های باربیکیوی ثابت قابل استفاده است.
  • گرچه انتقال حرارت به خارج در باربیکیو سنگی، کمار از فلزی است، حرارت بیش‌ازحد باربیکیو امکان دارد موجب داغ شدن سنگ‌ها و سوختن دست شود.
  • تمیز کردن باربیکیوی سنگی از نوع صیقل داده نشده، چندان راحت نیست.

  چه‌وقت باربیکیو را سنگی بسازیم؟

  چه‌وقت باربیکیو را سنگی بسازیم؟

  به‌طورکلی یک باربیکیو سنگی را می‌توانید در محیط بیرون از خانه نصب کنید، پس بهتر است جایی که برای آن در نظر گرفته‌اید به‌اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا مشکلی بابت نصب آن پیش نیاید. باربیکیوهای سنگی را بیشتر برای طراحی‌های طبیعت‌گرایانه استفاده می‌کنند تا با سایر المان‌های به‌کار رفته در طراحی محیط بیرونی و نمای منزل، هم‌خوانی داشته باشد. همان‌طور که گفته شد این مدل باربیکیو دوام بالایی دارد و برای مکان‌هایی مناسب است که در معرض تغییرات آب‌وهوایی قرار دارند یا تابستان‌های داغ و آفتاب سوزان را تجربه می‌کنند. باربیکیوی سنگی نسبت به سایر مدل‌ها، مقرون‌به‌صرفه‌تر است، پس اگر به‌دنبال یک باربیکیوی اقتصادی هستید، این مدل یک انتخاب ایده‌آل برای شماست. از طرف دیگر، این نوع باربیکیو، حرارت زیادی را در خود نگه می‌دارد و برای حجم پایین ذغال یا مصرف کم گاز، کارایی خوبی از خود نشان می‌دهد.

  خلاصه بگوییم

  سنگ یکی از بادوام‌ترین عناصر در طبیعت است که در مقابل حرارت، ضربه و... مقاومت خوبی دارد. این مسئله باعث شده که استفاده از سنگ در طراحی‌ لوازمی نظیر شومینه و باربیکیو طرفداران زیادی داشته باشد. از طرف دیگر، انواع مختلفی از سنگ‌ها در شکل‌های گوناگون، وجود دارد که می‌توان برای ساخت باربیکیو سنگی از آن‌ها استفاده کرد و طرح‌های مختلفی را با آن‌ها، پیاده‌سازی نمود. یکی از مشکلاتی که باربیکیوهای ثابت دارند این است که با گذشت زمان شکل ظاهری خود را از دست می‌دهند و دچار فرسودگی و شکستن می‌شوند؛ اتفاقی که به‌ندرت برای باربیکیوهای سنگی می‌افتد. علاوه‌براین، سنگ‌ها ظاهر زیبایی برای ساخت باربیکیو ایجاد می‌کنند و می‌توان به‌خوبی از آن‌ها برای زیباتر کردن نمای بیرونی منزل استفاده کرد. اگر شما هم به‌دنبال یک باربیکیوی ثابت و همیشگی برای طبخ انواع کباب‌های خوشمزه هستید، بهتر است در فکر ساخت یک باربیکیو سنگی باشید.

  منبع:

  thebestbarbecues.com/stone-barbecues

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com

  DNN