آنچه در این مقاله میخوانید

  باربیکیو گازی بخریم یا ذغالی؟

  باربیکیو مهر

  اگر شما هم عاشق کباب یعنی همان غذای اصیل هستید، حتماً به یک باربیکیو نیاز خواهید داشت. باربیکیو نوعی ازکباب‌پزهاست که گوشت را روی یک توری در فاصله‌ای معین از حرارت، کباب می‌کند و می‌توان گفت هیچ فرقی با کباب سیخی نخواهد داشت. انواع مختلفی از باربیکیوها در بازار موجود هستند؛ مثل باربیکیو برقی، گازی و ذغالی. مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی مقوله‌ای است که برای هرکسی که قصد خرید باربیکیو دارد، چالش‌برانگیز است. اگرچه هر دو وسیله برای پخت کباب استفاده می‌شوند؛ ولی شیوه‌ی پخت‌وپز و نتیجه‌ی نهایی آن با هم خیلی فرق دارد، پس مهم است که کدام‌یک را بخرید. موقع خرید یک کباب‌پز یا باربیکیو، باید ببینید چه چیزی برایتان اهمیت بیشتری دارد؛ راحتی کار یا عطر و طعم غذا. کبابی که با باربیکیو ذغالی پخته شود تفاوت زیادی با کباب باربیکیو گازی خواهد داشت و باید قبل از خرید این مسئله را کشف کنید که هرکدام از این دو وسیله چه کبابی به شما تحویل می‌دهند تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی بپردازیم تا ببینیم هرکدام از این دو مدل چه مزایا و معایبی دارند و کدام‌یک را باید بخریم.

  باربیکیو گازی بهتر است یا ذغالی؟

  باربیکیو گازی یا ذغالی، مسئله این است

  قبل از اینکه از خود بپرسید باربیکیو گازی بهتر است یا ذغالی، باید تفاوت این دو مدل را بدانید. یک باربیکیوی گازی از گاز شهری یا کپسولی به‌عنوان سوخت برای روشن‌کردن شعله استفاده می‌کند. شعله‌های گاز در چند ردیف در قسمت پایینی باربیکیو چیده شده‌اند و میله‌های گریل روی آن‌ها قرار دارند. تقریباً در بیشتر مدل‌ها، این شعله‌ها به شکل یکنواختی، کل سطح باربیکیو را پوشش می‌دهند. در عوض یک باربیکیو ذغالی هیچ شعله‌ای ندارد و سطح داخلی باربیکیو را باید با ذغال پر کنید. اینکه چقدر ذغال یکنواخت در کل باربیکیو پخش شود، بستگی به هنر دست شما دارد؛ اما، برویم سراغ مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی.

  باربیکیو گازی یا ذغالی

  چرا باربیکیوی ذغالی بخریم؟

  شاید اگر بدانید که باربیکیوی ذغالی چه مزیت‌هایی نسبت به گازی دارد، بفهمید که باربیکیو گازی بهتر است یا ذغالی؟ مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی نشان می‌دهد که یک باربیکیو ذغالی می‌تواند از جنبه‌های زیر، بهتر باشد؛ چون:

   

  باربیکیو ذغالی

  باربیکیو گازی

  عطر و طعم

  غذایی که با دود ذغال پخته می‌شود، عطر و مزه‌ی بهتری خواهد داشت.

  کباب گازی به خوشمزگی کباب ذغالی نیست.

  حداکثر دما

  کباب ذغالی در دمای بالایی پخته می‌شود، بدون اینکه بسوزد.

  زیاد کردن حرارت، باعث سوختن کباب خواهد شد.

  قیمت

  باربیکیوهای ذغالی معمولاً ارزان‌تر هستند.

  این نوع باربیکیو، به علت تجهیزاتی که دارد، گران‌تر است.

  حرارت غیرمستقیم

  در باربیکیو ذغالی کباب با حرارت غیرمستقیم می‌پزد و بنابراین کمتر می‌سوزد.

  حرارت مستقیم شعله بیشتر باعث سوختن کباب می‌شود

  تجهیزات لازم

  برای باربیکیوی ذغالی شما نیاز به نصب و تجهیزات اضافه نخواهید داشت و با کمی ذغال یا چوب کارتان انجام می‌شود.

  باید باربیکیو به گاز شهری وصل شود یا اینکه کپسول به همراه داشته باشید.

  باربیکیو گازی بخریم با ذغالی؟

  چرا باربیکیوی گازی بخریم؟

  اما ببینیم در مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی، خرید یک باربیکیوی گازی چه امتیازاتی نسبت به ذغالی خواهد داشت.

   

  باربیکیوی ذغالی

  باربیکیوی گازی

  راحتی استفاده

  کار با باربیکیوی ذغالی سخت‌تر از باربیکیوی گازی است

  کار با آن بسیار راحت بوده و نیاز به کار اضافه‌ای ندارد.

  سرعت آماده‌سازی

  باید قبل از طبخ غذا ذغال‌ها را آماده کنید.

  با متصل کردن به شیر گاز باربیکیوی شما آماده خواهد بود.

  تنظیم دما

  برای پخت هر غذایی نمی‌توانید دما را کم یا زیاد کنید.

  به‌راحتی می‌توانید میزان دما را تنظیم کنید.

  تمیزی

  بعد از پایان کار باید ذغال‌ها و خاکسترها را تمیز کنید.

  هیچ کثیفی یا آشغالی تولید نمی‌کند و نیازی به تمیزکردن دائم ندارد.

  حرارت یکنواخت

  برای داشتن حرارت یکنواخت باید در پخش ذغال دقت کنید.

  شعله‌ها، یکنواخت همه‌جای باربیکیو را پوشش می‌دهند.

   

  باربیکیوی گازی به درد چه کسانی می‌خورد؟

  خیلی از افراد به پخت کباب علاقه دارند؛ اما، دردسرهای طبخ این غذای لذیذ آن‌ها را منصرف می‌کند. از طرفی امروزه، زندگی آپارتمان‌نشینی، رواج پیدا کرده و هرکسی نمی‌تواند در خانه‌اش بساط ذغال و دود راه بیندازد. اگر بخواهیم از جنبه‌ی کاربرد، مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی را انجام دهیم، باید بگوییم باربیکیوی گازی در خانه‌های آپارتمانی و کوچک، کاربرد بیشتری دارد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که زیاد از غذاهای باربیکیو شده نظیر کباب، همبرگر، غذاهای رژیمی و... استفاده می‌کنید و البته نمی‌خواهید زمان زیادی از روزتان، پای دستگاه‌های کباب‌پز تلف شود، بهتر است در فکر خرید یک باربیکیوی گازی باشید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، بدون دردسر یک کباب خوشمزه برای خودتان بپزید.

  باربیکیو ذغالی یا گازی؟

  باربیکیوی ذغالی به درد چه کسانی می‌خورد؟

  بسیاری از افراد موقع مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی، علی‌رغم دردسرهای بیشتر، مدل ذغالی را ترجیح می‌دهند؛ چون معتقدند که کباب فقط باید با حرارت و دود ذغال تهیه شود. در واقع این افراد کباب پختن را یک تفریح می‌دانند و این کار برایشان بهانه‌ای است تا زمان بیشتری را با خانواده یا دوستان، سپری کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد بوده یا طرف‌دار کباب‌های دودی و خوش‌طعم هستید، سراغ مدل‌های دیگر باربیکیو نروید؛ چون فقط یک باربیکیوی ذغالی به درد شما می‌خورد. ازطرفی کباب پختن در طبیعت اصول خودش را دارد و شما نباید در مکان‌هایی مانند جنگل، آتش به راه بیندازید. یک باربیکیو ذغالی می‌تواند بهترین وسیله برای چنین مواقعی باشد؛ چون دیگر ذغال شما در یک محفظه نگهداری می‌شود و خطری نخواهد داشت. با مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی متوجه می‌شوید که باربیکیوی ذغالی برای دورهمی‌ها و تفریح گزینه‌ی مناسب‌تری است.

  حتماً شما هم به این نتیجه رسیدید که ...

  مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی یکی از مسائلی است که باید قبل از خرید باربیکیو به آن توجه کنید. یک باربیکیو چه از نوع ذغالی و چه گازی، می‌تواند یک همراه خوب برای شما در طول سفر باشد. باربیکیو‌های گازی کار پخت‌وپز کباب را برای شما سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌دهند؛ ولی در عوض نیاز به سوخت گاز دارند. سبک زندگی امروزی فاصله‌ی زیادی میان انسان و روش‌های طبیعی طبخ غذا نظیر پخت کباب، ایجاد کرده و افراد نمی‌توانند در ساختمان‌های کوچک و سربسته هر غذایی را درست کنند. تکنولوژی اینجا هم به کمک انسان آمده و با تولید باربیکیوهای گازی مشکل دود و آتش کباب را حل کرده؛ ولی این روش مصنوعی علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که دارد، لذت خوردن یک کباب خوش‌طعم را از شما خواهد گرفت. اگر شما هم از آن افرادی هستید که نسبت به سوخت‌های پایان‌پذیر دغدغه دارید؛ شاید این مدل باربیکیو را نپسندید. اما باید به شما بگوییم که باربیکیوهای ذغالی هم می‌تواند به‌گونه‌ای دیگر به طبیعت آسیب بزنند؛ چون ذغال این باربیکیوها هم از دل همین طبیعت به دست می‌آید؛ بنابراین در مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی نمی‌توانیم بگوییم کدام مدل با طبیعت مهربان‌تر خواهد بود. به‌طورکلی باید بگوییم مقایسه باربیکیو گازی و ذغالی برای رسیدن به پاسخ این سؤال که کدام باربیکیو بهتر است درست نیست؛ چون هرکدام مزایای خود را دارند و در جای خود مناسب هستند. در واقع شما باید باربیکیویی را انتخاب کنید که مناسب شرایط خواهد بود.

  منبع:

  www.bbcgoodfood.com/howto/guide/which-barbie-best

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com

  DNN