آنچه در این مقاله میخوانید

  معرفی انواع ابزار باربیکیو

  باربیکیو مهر

  باربیکیو یکی از ابزارهایی است که برای طبخ انواع غذاهای کبابی به شیوه‌ای راحت و سریع، به‌کار می‌رود. این وسیله را می‌توانید هم در خانه و هم در طبیعت استفاده کنید و کباب‌های خوشمزه‌ای برای خود و خانوادهتان بپزید. استفاده از باربیکیو به‌تنهایی کار پخت‌وپز را کمی سخت می‌کند و باید در کنار آن، انواع ابزار باربیکیو را هم داشته باشید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن و آسان‌تر غذاهایی باکیفیت و لذیذ تهیه کنید. انواع ابزار باربیکیو برای تمام نیازهای شما در موقع پخت کباب طراحی و ساخته شده‌اند که به شما کمک می‌کنند از آشپزی خود لذت ببرید. در ادامه برخی از بهترین و کاربردی‌ترین انواع ابزار باربیکیو را با هم بررسی می‌کنیم.

  باربیکیو مهر تنها وارد کننده و تولید کننده انواع ابزار باربیکیو در ایران است.

  انواع ابزار باربیکیو

  اصلی‌ترین ابزار باربیکیو

  باربیکیو، روشی است که برای طبخ غذاهایی نظیر گوشت، بدون روغن یا با روعن کم، استفاده می‌شود. در این روش گوشت یا هر ماده‌ی دیگر را روی یک توری فلزی تحت حرارت مستقیم یا غیرمستقیم شعله و ذغال قرار می‌دهند تا به آرامی پخته شود. طعم غذای باربیکیو شده تقریبا شبیه غذای کباب شده با سیخ است؛ فقط شیوه‌ی طبخشان با هم تفاوت دارد. باربیکیو به انواع زیر تقسیم می‌شود:

  • باربیکیو ذغالی، محبوب‌ترین نوع باربیکیو است که برای تامین حرارت موردنیاز از ذغال استفاده می‌کند و طعم واقعی غذا در آن حفظ می‌شود.
  • باربیکیو گازی، از گاز برای ایجاد شعله و حرارت دادن غذا استفاده می‌کند و برای روشن کردن آن نیاز به لوله‌کشی گاز یا کپسول خواهید داشت.
  • باربیکیو برقی، تمیزترین و بی‌دردسرترین نوع باربیکیو است که برای استفاده از آن نیاز به یک منبع برق دارید.
  • ممکن است یک باربیکیو ترکیبی از دو نوع باشد؛ مثلا هم به‌صورت گازی کار کند و هم ذغالی.

  همراه باربیکیو چه ابزاری نیاز است؟

  زمانی‌که یک باربیکیو می‌خرید، باید انواع ابزار باربیکیو را نیز تهیه کنید تا بتوانید به‌راحتی با این ابزار غذاهای مدنظرتان را طبخ کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین انواع ابزار باربیکیو را با هم بررسی می‌کنیم:

  اصلی‌ترین ابزار باربیکیو

  آتش ساز باربیکیو

  اگر با باربیکیو ذغالی کار می‌کنید، حتما به یک آتش‌ساز باربیکیو برای شروع کارتان نیاز دارید. این وسیله‌ در زمان کوتاهی تمامی‌ ذغال‌ها را برای شما روشن می‌کند. این آتش‌سازها معمولا از ورق‌های استیل ضدزنگ ساخته شده‌اند و در مدل‌های مختلف، ارتفاعی بین 20 تا 30 سانتی‌متر دارند.

  ابزار های باربیکیو

  ذغال باربیکیو

  ذغال را می‌توان سنگ‌بنای باربیکیوهای ذغالی دانست. اگر این آیتم از انواع ابزار باربیکیو در دسترستان نیست، بهتر است در فکر تهیه‌ی باربیکیوی گازی یا برقی باشید. ذغال‌ها معمولا یا ذغال چوبی هستند یا فشرده. ذغال چوب به همان روش سنتی تهیه می‌شود؛ ولی، ذغال فشرده را از ترکیب خاک اره و پوست میوه‌های سخت می‌سازند.

  معرفی ابزار باربیکیو

  بادبزن باربیکیو

  بادبزن نیز یکی از حیاتی‌ترین انواع ابزار باربیکیو است که نقش مهمی در طبخ درست غذاهای کبابی دارد. با کمک این وسیله شما می‌توانید حرارت را در قسمت‌های مختلف باربیکیو به‌طور یکنواخت پخش کنید و جلوی خاموش شدن ذغال را بگیرید. بادبزن‌های موجود در بازار در طرح‌های ساده، چینی و چرخان در دسترس هستند. امروزه فن‌های برقی یا مکانیکی جایگزین بادبزن‌هایی شده‌اند که می‌توانند با سرعت بیشتر و یکنواخت‌تر عمل دمیدن را انجام دهند.

  معرفی انواع ابزار باربیکیو

  کاور باربیکیو

  کاور باربیکیو روکشیست که برای باربیکیو‌ها استفاده می‌شود تا در مقابل بارندگی و آفتاب از آن‌ حفاظت شود. کاور‌ها معمولا جنسی پارچه‌ای و انعطاف‌پذیر دارند و ضدآبند. از رایج‌ترین مواد سازنده‌ی کاور می‌توان به وینیل، برزنت و بوم اشاره کرد. این کاورها در انواع دوشعله، سه شعله، چهار شعله و استوانه‌ای طراحی می‌شوند که هر کدام برای نوع خاصی باربیکیو مناسبند.

  چه ابزارهایی برای باربیکیو باید بخریم؟

  انبر گوشت باربیکیو

  هرگز فکر نکنید که انبر گوشت باربیکیو یک وسیله‌ی غیرضروری است. شما برای برداشتن گوشت یا هر خوراکی دیگری از روی باربیکیو به یک انبر سبک ولی محکم نیاز دارید. بهتر است مدل‌هایی را تهیه کنید که ضدزنگ باشند و در بلندمدت خراب نشوند. این انبرها معمولا در سه سایز 9، 12 و 16 اینچ در بازار موجود هستند. حتما شما هم دلتان نمی‌خواهد بعد از صرف زمان برای درست کردن غذا و صابون زدن شکمتان برای خوردن آن، موقع برداشتن غذا از روی باربیکیو، خوراکی خوشمزه‌تان را ببینید که روی زمین افتاده و پر از خاک شده؛ پس هرگز فکر نکنید که یک چنگال معمولی برایتان کار انبر باربیکیو را انجام می‌دهد. البته از انبر باربیکیو گاهی برای مرتب کردن ذغال‌ها هم می‌توانید استفاده کنید.

  انواع ابزار باربیکیو

  چنگال باربیکیو

  یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین انواع ابزار باربیکیو، چنگال باربیکیو است. با کمک این چنگال می‌توانید هم میزان پخته شدن گوشت را ارزیابی کرده و هم مواد را جابه‌جا کنید. مدل‌های مختلف این چنگال به‌صورت دسته بلند و دسته کوتاه در بازار موجود هستند.

  کفگیر باربیکیو

  کفگیر باریکیو نوعی کباب برگردان است که برای زیر و رو کردن گوشت و سایر مواد غذایی روی توری گریل استفاده می‌شود. این کفگیرها را می‌توان در اندازه‌های مختلف و شکل‌های گرد یا چارگوش استفاده کرد. هنگام خرید حواستان باشد که لبه‌ی انتهایی کفگیر بیش از حد ضخیم نباشد؛ زیرا جدا کردن غذا از روی توری را دشوار می‌کند.

  کارد گریل

  کارد گریل با کاردهای معمولی فرق دارد و باید بتوانید با آن انواع قسمت‌های گوشت را برش دهید. انواع مختلفی از این کاردها وجود دارند که هر کدام برای کاربردی خاص طراحی شده‌اند؛ از جمله:

  • کارد سرآشپز برای کارهای معمولی؛
  • کارد قصابی برای برش گوشت خام؛
  • کارد تیز برای برش میوه‌جاتی مثل گوجه؛
  • کارد ساطوری برای شکستن استخوان‌ها.

  انواع ابزار باربیکیو

  سیخ کباب

  سیخ کباب یکی از مهم‌ترین انواع ابزار باربیکیو است که کاربرد زیادی هم برای باربیکیو و هم طبخ ساده‌ی کباب دارد. این سیخ‌ها معمولا از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند و چندین نوع مختلف دارند:

  • سیخ نازک سوزنی برای طبخ مرغ؛
  • سیخ با پهنای یک سانت برای جگر و جوجه؛
  • سیخ با پهنای دو سانت برای طبخ کباب کوبیده؛
  • سیخ چوبی برای طبخ انواع گارنیش.

  انواع ابزارهای باربیکیو

  سنگ پیتزا

  سنگ پیتزا، سنگی چهارگوش یا گرد برای طبخ پیتزا روی باربیکیو است که حتی می‌توانید آن را در کوره‌های داغ هم استفاده کنید و جنس آن به‌گونه‌ای است که رطوبت را کامل به خود جذب می‌کند. این سنگ‌ها در انواع سفالی، سنگی و سرامیکی در بازار موجود هستند.

  انواع ابزار باربیکیو

  پرس پیتزا دستی

  دستگاه پرس پیتزا یکی دیگر از انواع ابزار باربیکیو است که زحمت پهن کردن خمیر پیتزا به شکلی یکنواخت و یک‌شکل را برای شما می‌کشد. دو نوع پرس پیتزا دستی در بازار وجود دارد؛ پرس دستی اهرمی و پرس دستی غلطکی که هر دو مدل مواد پیتزا را به‌صورت دایره‌ای، شکل می‌دهند.

  انواع ابزار باربیکیو

  ساچ

  منظور از ساچ، ظرف‌های فلزی گودی هستند که می‌توانید آن‌ها را روی باربیکیو قرار دهید و به‌وسیله‌ی آن‌ها انواع خوراکی‌ها مثل سرخ‌کردنی یا حتی نان را تهیه کنید. ساچ‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس سایز، نوع دستگیره، جنس و... به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

  شبکه گریل

  توری شبکه گریل یکی از مهم‌ترین انواع ابزار باربیکیو است که برای قرار دادن موادغذایی روی حرارت و تنظیم فاصله‌ی آن‌ با شعله یا ذغال استفاده می‌شود. انواع مختلفی از شبکه‌های گریل در بازار موجود هستند که از چدن، فولاد ضدزنگ و یا سرامیک روکش شده ساخته شده‌اند. از نظر کاربرد نیز شبکه‌های گریل به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  توری پخت کباب

  این نوع توری‌ها معمولا به‌شکل چهارگوش و دورو هستند و می‌توان انواع غذاهای کبابی نظیر کوبیده، جگر و... را در آن‌ها طبخ کرد.

  انواع ابزار باربیکیو

  توری پخت ماهی

  شکل این مدل شبکه‌ی گریل، شبیه بدن ماهی طراحی شده و دورو است تا بتوانید با چرخاند آن روی شعله هر دو طرف بدن ماهی را کباب کند.

  معرفی انواع ابزار باربیکیو

  توری پخت همبرگر

  این توری‌ها دقیقا شبیه توری پخت کباب هستند با این تفاوت که داخل آن‌ها به چندین قسمت کوچک برای قرارگیری همبرگرها تقسیم شده است.

  انواع ابزار باربیکیو

  توری پخت سوسیس و گوشت حجیم

  این مدل توری جالب، به نوعی طراحی شده که شیارهای برجسته‌ای در دوطرف آن به موازات هم قرار دارند و می‌توانید سوسیس‌ها یا گوشت حجیم را در میان توری و داخل این شیارها قرار دهید.

  توری بخت ذرت

  توری پخت ذرت دقیقا مشابه توری پخت سوسیس است؛ ولی در این مدل سایز شیارها کمی بزرگ‌تر هستند و می‌توان ذرت‌ها را داخلشان قرار داد.

  خلاصه‌ی کلام

  کباب یکی از غذاهای قدیمی و موردعلاقه‌ی ایرانیان بوده که از دیرباز در کشورمان رواج داشته است. اولین کبابی‌ ایرانی در زمان ناصرالدین شاه تاسیس گردید و امروزه این غذای لذیذ، به یکی از غذاهای ملی ایرانی تبدیل شده است. باربیکیو وسیله‌ای است که می‌توانید با آن به‌آسانی کباب‌های خو‌شمزه طبخ کنید؛ به‌شرطی که انواع ابزار باربیکیو را نیز در کنار آن داشته باشید تا شما را در پخت انواع کباب و غذاهای کبابی کمک کنند. در این مقاله به شما نشان دادیم که چطور باربیکیوی خود را مجهز کنید تا از آشپزی با آن نهایت لذت را ببرید.

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com

  DNN