آنچه در این مقاله میخوانید

  معرفی کامل انواع باربیکیو

  باربیکیو مهر

  آیا تابه‌حال به طعم غذاهای کبابی پخته شده روی انواع باربیکیو دقت کرده‌اید؟ اصلاً انگار هرچه که کبابی شود طعم بهتری پیدا می‌کند. جدای از خوشمزه بودن، غذاهایی که کباب می‌شوند خاصیت بیشتری هم نسبت به سایر غذاها دارند. روش پخت غذا بر روی انواع باربیکیو به‌گونه‌ای است ارزش‌های مواد غذایی طی روند پخت‌وپز از بین نروند؛ بنابراین، غذایی که در نهایت سر سفره‌ها می‌رود، ترکیبی از مزه عالی و خاصیت غذایی بالا را به افراد ارائه می‌دهد. فارغ از طعم و خاصیت، غذایی که روی باربیکیو آماده شده نیز صفای خودش را دارد.
  برای خرید باربیکیو می توانید همین الان از طریق سایت ما اقدام نمایید.

  اینکه کار با دستگاه باربیکیو به چه اندازه برایتان لذت‌بخش باشد، خاصیت غذایتان به چه میزان حفظ شود و البته مزه‌ی غذا چطور از آب دربیاید، وابسته به نوع باربیکیویی است که روی آن پخت‌وپز می‌کنید. در ادامه قصد داریم با معرفی انواع باربیکیو و بررسی آن‌ها از نظر جنس بدنه، نوع سوخت و فضای سوخت، شما را در زمینه‌ی آماده‌کردن آسان غذایی هر چه خوشمزه‌تر و مفیدتر یاری دهیم.

  انواع باربیکیو

  انواع باربیکیو

  اول‌ازهمه بگذارید یک چیز را برایتان روشن کنم. دلیل تنوع به وجود آمده در دستگاه‌هایی که کار باربیکیو کردن را انجام می‌دهند، صرفاً روش کار آن‌ها و یا تفاوت شیوه‌ی پخت‌وپزشان نیست. غذایی که در نهایت روی هرکدام از انواع باربیکیو پخته می‌شود، می‌تواند از نظر میزان آبدار بودن و حتی با غذاهای پخته شده روی سایر انواع باربیکیو متفاوت باشد؛ اما، تفاوت نتایج نهایی به‌دست‌آمده، آن قدری نیست که توی ذوق بزند. عمده دلیل تنوع موجود در انواع مدل‌های باربیکیو، نیاز متفاوت مشتریان است.

  طبیعتاً دستگاهی که برای قراردادن در فضای باز یک باغ یا حیاط طراحی شده، متفاوت با دستگاهی است که می‌توان از آن در آشپزخانه و بالکن استفاده کرد؛ به بیان دیگر، می‌توان گفت که نیاز و سبک زندگی متنوع طرف‌داران غذاهای باربیکیو است که موجب تنوع در مدل‌های این دستگاه شده است. البته که می‌توان این موضوع را به فال نیک گرفت. همین موضوع به‌خودی‌خود بیانگر محبوبیت غذاهای باربیکیو شده در بین افراد مختلف است. مهم نیست اهل گشت‌وگذار در باغ و طبیعت باشید، یا برای غذا خوردن خانه را به هر جای دیگری ترجیح بدهید؛ نقطه‌ی مشترک بیشتر مردم درباره‌ی غذاها، علاقه‌شان به غذاهای باربیکیو شده و کبابی است. اصلاً همین محبوبیت بود که ما را وادار به معرفی کامل انواع مدل‌های باربیکیو کرد. دستگاه‌های باربیکیو را می‌توان از سه منظر بررسی کرد: انواع مدل‌های باربیکیو از نظر جنس بدنه، انواع مدل‌های باربیکیو از نظر فضای استفاده و انواع مدل‌های باربیکیو از نظر نوع سوخت.

  انواع باربیکیو از نظر جنس

  انواع باربیکیو از نظر جنس بدنه

  جنس بدنه‌ی باربیکیو معمولاً بر اساس سوخت آن تعیین می‌شود. اکثر دستگاه‌های خانگی بدنه‌ای فلزی دارند. دستگاه‌های محیط باز نیز می‌توانند بدنه‌ای از جنس فلز داشته باشند؛ اما، فلز به‌کار رفته در دستگاه‌های محیط باز عمدتاً سنگین‌تر از فلز به‌کار رفته در بدنه‌ی دستگاه‌های خانگی است. همچنین دستگاه‌های مورداستفاده در فضای باز می‌توانند بدنه‌ای از جنس آجر و سنگ نیز داشته باشند. گاهی هم ممکن است باربیکیو در دیوار محیط‌های سرباز باز تعبیه شده باشد.

  انواع باربیکیو از نظر فضای استفاده

  اصولاً نمی‌توان گفت فلان باربیکیو صرفاً برای یک فضای خاص طراحی شده است؛ بااین‌حال، اندازه و شکل و ویژگی‌های دستگاه‌های باربیکیو، استفاده از آن‌ها را در فضاهای خاص بهینه می‌کند. برای مثال، شما می‌توانید از باربیکیوی زغالی برای پخت‌وپز در منزل استفاده کنید؛ اما، به‌قول‌معروف دودش در چشم خودتان می‌رود. به همین دلیل است که عموماً افرادی که قصد دارند سراغ پخت‌وپز در فضاهای بسته بروند، بیشتر به سمت انواع مدل‌های باربیکیو گازی یا الکتریکی می‌روند. این دستگاه‌ها دود ایجاد نمی‌کنند و روشن‌کردنشان خیلی راحت است؛ اما، اگر طرف‌دار طعم زغالی غذا باشید، نمی‌توانید طعم زغالی محبوبتان را از غذاهای پخته شده روی این باربیکیوها دریافت کنید.

  از طرف دیگر، اگر طرف‌دار آشپزی در فضای باز باشید، آن‌وقت گزینه‌ی زغالی برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود. عدم دسترسی به منابع گاز شهری در فضای باز، یکی دیگر از فاکتورهایی است که باربیکیو زغالی را تبدیل به دستگاهی مناسب برای پخت‌وپز در فضای باز می‌کند. شما می‌توانید باربیکیویی زغالی از چوب و سنگ انتخاب کنید. لازم به یادآوری نیست که کارکردن با این مدل از انواع باربیکیو، به‌مراتب سخت‌تر از کارکردن با دستگاه‌های آپارتمانی است.

  انواع باربیکیو از نظر فضای استفاده

  انواع باربیکیو از نظر نوع سوخت

  انواع گازی باربیکیو این روزها تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مدل‌های این دستگاه شده‌اند. استفاده از این دستگاه‌ها راحت است و غذاهایی که روی آن‌ها پخته می‌شوند، طعم بی‌نظیری دارند. درست مانند سایر دستگاه‌های خانگی، این مدل از دستگاه‌های باربیکیو هم روزبه‌روز در حال پیشرفت هستند و مدام به انواعشان افزوده می‌شود. دستگاهی که خریداری می‌کنید، ممکن است دستگاهی ساده و چند شعله باشد یا دستگاهی مجهز به فناوری‌های وای‌فای و بلوتوث که برایتان آهنگ هم پخش می‌کند. قدیم‌ها صرفاً افراد متمول بودند که می‌توانستند به‌طور مداوم از غذاهای کبابی آماده شده روی باربیکیو استفاده کنند؛ اما، ظهور دستگاه‌های گازی کوچک و کم‌حجم، باعث شده که بتوانید در هر فضای کوچک یا بزرگی، غذاهایتان را روی دستگاه باربیکیو بگذارید.

  انواع باربیکیو

  کباب‌پزهای الکتریکی، از دیگر انواع مدل‌های باربیکیو هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند شارژی باشند یا با اتصال مستقیم به برق‌کار کنند. در هر حالت، گزینه‌ای کار راه بینداز برای علاقه‌مندان به باربیکیو به‌شمار می‌روند. تنها نکته‌ی منفی این دستگاه‌ها، این است که اغلب آن طعم و مزه‌ی کبابی اصیل را به غذا نمی‌دهند.

  انواع باربیکیو از نظر فضای استفاده

  انواع باربیکیو زغالی را می‌توان محبوب‌ترین نوع از باربیکیوها دانست. غذاهایی که روی این دستگاه‌ها پخته می‌شوند به‌شدت آبدار و خوش طعم هستند. تقریباً همه با روش کار این دستگاه‌ها آشنا هستیم. زغال را در زغالدان آن‌ها ریخته، بیست-سی دقیقه‌ای برای برافروخته شدن آتش صبر می‌کنیم و سپس غذایمان را روی حرارت مستقیم آتش قرار می‌دهیم. انواع دیگری از باربیکیو وجود دارند که آن‌ها را دودی می‌نامیم. سوخت این مدل از انواع باربیکیو چوب خشک است و اگرچه کاربری آسانی ندارند، طعم فوق‌العاده‌ای به غذا می‌دهند.

  سخن پایانی

  اگر قصد دارید ضمن بهبود طعم غذاهایتان، سبک زندگی خود را نیز بهبود بخشید، هیچ روشی بهتر از باربیکیو کردن جوابگوی نیازهایتان نیست. همان‌طور که گفتیم با وجود تنوع در انواع مدل‌های باربیکیو، شامل باربیکیو آجری، باربیکیو گابیونی، باربیکیو سنگی، باربیکیو برقی، باربیکیو زغالی، باربیکیو گازی و باربیکیوی آپارتمانی، قطعاً مدل باربیکیوی مناسب خودتان را پیدا خواهید کرد. ضمناً روش باربیکیو کردن غذا، شما را از آن دردسرهای قدیمی مانند تلاش برای کنترل آتش و نظارت مدام به پخت غذا نیز بی‌نیاز می‌کند. اینکه شما کدام مدل را انتخاب کنید کاملاً بستگی به نیازهایتان دارد.

  ممکن است خرید باربیکیوی بزرگ زغالی در منازل کوچک برایتان دردسرساز باشد. از طرف دیگر، بسیاری از خانه‌ها همچنان از یک منبع گازی استفاده می‌کنند و همین امر ممکن است قوانین حاکم بر ساختمان را به‌گونه‌ای تغییر بدهید که طرف‌داران کباب نتوانند سراغ هرکدام از انواع باربیکیو که دلشان می‌خواهند بروند. خلاصه که حین خرید باربیکیو، باید حواستان را به تمام فاکتورهای مختلف، از فضایی که در اختیار دارید تا روشی که با آن بیشتر راحت هستید، جمع کنید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که پخت‌وپز غذا روی دستگاه باربیکیو نیز می‌تواند به روش‌های مختلفی مانند گریل کردن و... انجام بگیرد.

  print
  نام
  ایمیل
  نظر

  اطلاعات تماس

  آدرس: میدان سبلان - خیابان گلبرگ غربی - پلاک 416 و 414

  0912-0653607
  021-88425013

  mail@mehrBBQ.com